We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-3B11H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 40-3B11H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$67.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 to 7/8 in
Chain Size
#40-3
Hub Diameter
1.45 in
Length Through Bore
2.12 in
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
2.003 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
1.775 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-3B11H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 1/2 to 7/8 in Bore Dia, 2.003 in Outside Dia, #40-3 Chain, 11 Teeth, 1/2 in Pitch, 1.775 in, 1.45 in Hub Dia, 2.12 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.12 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-3 |
| Pitch Diameter | 1.775 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Hub Diameter | 1.45 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1/2 to 7/8 in |
| Outside Diameter | 2.003 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
- Weight: 0.9 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified