We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-3B22H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 40-3B22H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$96.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 2 in
Chain Size
#40-3
Hub Diameter
2.98 in
Length Through Bore
2-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
22
Outside Diameter
3.778 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.513 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-3B22H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 2 in Bore Dia, 3.778 in Outside Dia, #40-3 Chain, 22 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.513 in, 2.98 in Hub Dia, 2-1/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2-1/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-3 |
| Pitch Diameter | 3.513 in |
| Number of Teeth | 22 |
| Hub Diameter | 2.98 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 2 in |
| Outside Diameter | 3.778 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Telemecanique |
| Model | XUVF120M12 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | NDLED4SD-80Y-M-W |
| Brand | Pramet |
| Model | 7763104 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3934 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more