We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-3B23H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 40-3B23H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$101.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 2-1/8 in
Chain Size
#40-3
Hub Diameter
3.14 in
Length Through Bore
2-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
23
Outside Diameter
3.938 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.672 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-3B23H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 2-1/8 in Bore Dia, 3.938 in Outside Dia, #40-3 Chain, 23 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.672 in, 3.14 in Hub Dia, 2-1/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2-1/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-3 |
| Pitch Diameter | 3.672 in |
| Number of Teeth | 23 |
| Hub Diameter | 3.14 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 2-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.938 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Flowtrend |
| Model | 9611920519 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF732-100KC-B5-HS1-P23 |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 24810 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more