We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 40-3B24H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 40-3B24H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$106.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 to 2-1/4 in
Chain Size
#40-3
Hub Diameter
3.29 in
Length Through Bore
2-1/4 in
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
4.098 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.831 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40-3B24H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 3/4 to 2-1/4 in Bore Dia, 4.098 in Outside Dia, #40-3 Chain, 24 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.831 in, 3.29 in Hub Dia, 2-1/4 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2-1/4 in |
|---|---|
| Chain Size | #40-3 |
| Pitch Diameter | 3.831 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Hub Diameter | 3.29 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 3/4 to 2-1/4 in |
| Outside Diameter | 4.098 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60-3B23H |
| Brand | Balax |
| Model | 12523-01T |
| Brand | Kipp |
| Model | K0204.11280105 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RB3016-1SB0 |