We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50-3B12H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 50-3B12H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$85.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 to 1-1/4 in
Chain Size
#50-3
Hub Diameter
2 in
Length Through Bore
2.62 in
Material
Steel
Number of Teeth
12
Outside Diameter
2.708 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
2.415 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50-3B12H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 5/8 to 1-1/4 in Bore Dia, 2.708 in Outside Dia, #50-3 Chain, 12 Teeth, 5/8 in Pitch, 2.415 in, 2 in Hub Dia, 2.62 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.62 in |
|---|---|
| Chain Size | #50-3 |
| Pitch Diameter | 2.415 in |
| Number of Teeth | 12 |
| Hub Diameter | 2 in |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 5/8 to 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 2.708 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified