We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 50-3B25H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 50-3B25H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$122.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 2-7/8 in
Chain Size
#50-3
Hub Diameter
4.34 in
Length Through Bore
2.62 in
Material
Steel
Number of Teeth
25
Outside Diameter
5.323 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
4.987 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50-3B25H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 1 to 2-7/8 in Bore Dia, 5.323 in Outside Dia, #50-3 Chain, 25 Teeth, 5/8 in Pitch, 4.987 in, 4.34 in Hub Dia, 2.62 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.62 in |
|---|---|
| Chain Size | #50-3 |
| Pitch Diameter | 4.987 in |
| Number of Teeth | 25 |
| Hub Diameter | 4.34 in |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1 to 2-7/8 in |
| Outside Diameter | 5.323 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B26 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 120-4B24 |
| Brand | Remke |
| Model | 504A0320AB9 |
| Brand | Carter |
| Model | SFHE-52-A |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 160-3B18 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 100-3B36 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50-3B32 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | MV3S1250SBC |