We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 60-3B17H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 60-3B17H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$115.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 2-1/4 in
Chain Size
#60-3
Hub Diameter
3.28 in
Length Through Bore
3 in
Material
Steel
Number of Teeth
17
Outside Diameter
4.462 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
4.082 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60-3B17H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 1 to 2-1/4 in Bore Dia, 4.462 in Outside Dia, #60-3 Chain, 17 Teeth, 3/4 in Pitch, 4.082 in, 3.28 in Hub Dia, 3 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 3 in |
|---|---|
| Chain Size | #60-3 |
| Pitch Diameter | 4.082 in |
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Diameter | 3.28 in |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1 to 2-1/4 in |
| Outside Diameter | 4.462 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Pramet |
| Model | 6753606 |