We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Linn-Gear 80-3B11H Triple Hardened Sprocket H1
MODEL 80-3B11H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$135.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 to 1.812 in
Chain Size
#80-3
Hub Diameter
2.9 in
Length Through Bore
3.87 in
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
4.006 in
Pitch
1 in
Pitch Diameter
3.549 in
Type
Type B/C Triple Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 80-3B11H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Multi-Strand Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B/C Triple Strand Hardened Teeth, 1 to 1.812 in Bore Dia, 4.006 in Outside Dia, #80-3 Chain, 11 Teeth, 1 in Pitch, 3.549 in, 2.9 in Hub Dia, 3.87 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway and larger bores are subject to additional charge
- Type B hub one side, type C hub both sides and mandrel bore
Specs:
| Length Through Bore | 3.87 in |
|---|---|
| Chain Size | #80-3 |
| Pitch Diameter | 3.549 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Hub Diameter | 2.9 in |
| Pitch | 1 in |
| Bore Diameter | 1 to 1.812 in |
| Outside Diameter | 4.006 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B/C Triple Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Pramet |
| Model | 6755748 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6834709 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | MV3S1000RBC |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 140-3B25 |
| Brand | Remke |
| Model | 110A0450AT |