108706200EJF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Stearns 1-087-062-00-EJF is a 87,000 Series self-adjusting disc brake with 200V 60Hz operation, NEMA 182TC-256TC frame compatibility, IP23/NEMA 2 enclosure protection, and 1-1/8" hub bore for industrial motor applications.
MODEL 108706200EJF
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 414-277-4318
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
  • Series: 87,000 Self-Adjusting NEMA 182TC-256TC for automatic wear compensation
  • Voltage/Frequency: 200 VAC, 60 Hz single voltage operation