108761200ELA
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Stearns 1-087-612-00-ELA is a standard disc brake assembly featuring 200V 60Hz operation, IP23/NEMA 2 rated enclosure, and 1-1/8" hub bore. This 48-pound brake assembly delivers reliable performance for industrial motor applications.
MODEL 108761200ELA
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 414-277-4318
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
  • Voltage Rating: 200 VAC at 60 Hz frequency