We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki BR58HT-R101B-55 BR series backstop cam clutch with a 2.165" (54.99 mm) bore. Designed for heavy-torque holdback applications on inclined conveyors and industrial drives. This cam clutch provides reliable backstopping to prevent reverse rotation.
MODEL BR58HT-R101B-55
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$1,406.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
2.165 in
Load Capacity
1327.6 ft-lb
Maximum Speed
3600 rpm Inner Race Overrunning/260 rpm Engagement
O.D.
6.89 in
Series
BR-HT
Temperature Rating
-5 to 40 deg C
Width
1.969 in
Specifications
| A (Inner Race Width) | 1.969 in |
| B (Outer Race Width) | 1.969 in |
| C (Outer Race O.D.) | 6.890 in |
| D (Outer Race I.D.) | 4.921 in |
| E (Inner Race O.D.) | 3.937 in |
| F (Cam Width) | 0.984 in |
| G (Bolt Circle Diameter) | 6.102 in |
| H (Housing Bore Min.) | 4.606 in |
| M (Counter Bore Depth Max.) | 0.453 in |
| Max. Engagement | 260 rpm |
| Max. Inner Race Overrunning Speed | 3600 rpm |
| Min. Inner Race Overrunning Speed | 550 rpm |
| N (Chamfer) | 0.039 in |
| Q-R (Mounting Holes Quantity - Size) | 8-M10 |
| S-T (Removed Holes Quantity - Size) | 2-M10 |
| Torque | 1327.6 lb·ft |
| Weight | 14.740 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0114.3122X30 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 2012X1.937 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 2012X1.750 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K1634.12808 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.