We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki BR90HT-B140B-110 BR series backstop cam clutch with a 4.331" (110.01 mm) bore. Designed for heavy-duty holdback applications on inclined conveyors and elevators, this cam clutch prevents reverse rotation while allowing free overrun in the forward direction. The BR series features high-torque capacity and robust construction for reliable backstopping in demanding industrial environments.
MODEL BR90HT-B140B-110
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$3,387.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
4.331 in
Load Capacity
6638 ft-lb
Maximum Speed
3000 rpm Inner Race Overrunning/150 rpm Engagement
O.D.
9.646 in
Series
BR-HT
Temperature Rating
-5 to 40 deg C
Width
2.756 in
Specifications
| A (Inner Race Width) | 2.756 in |
| B (Outer Race Width) | 2.756 in |
| C (Outer Race O.D.) | 9.646 in |
| D (Outer Race I.D.) | 7.087 in |
| E (Inner Race O.D.) | 5.787 in |
| F (Cam Width) | 1.969 in |
| G (Bolt Circle Diameter) | 8.583 in |
| H (Housing Bore Min.) | 6.693 in |
| M (Counter Bore Depth Max.) | 0.354 in |
| Max. Engagement | 150 rpm |
| Max. Inner Race Overrunning Speed | 3000 rpm |
| Min. Inner Race Overrunning Speed | 300 rpm |
| N (Chamfer) | 0.079 in |
| Q-R (Mounting Holes Quantity - Size) | 12-M12 |
| S-T (Removed Holes Quantity - Size) | 2-M12 |
| Torque | 6638.0 lb·ft |
| Weight | 44.000 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreSKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.