We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The U.S. Tsubaki BS85-85 is a backstop cam clutch of the BS series. Sprag-type cam clutch designed to prevent reverse rotation on inclined-conveyor drive shafts. Used on inclined conveyors, bucket elevators, and pump drives to prevent damaging reverse rotation.
MODEL BS85-85
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$3,421.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
3.346 in
Load Capacity
4336.9 ft-lb
Maximum Speed
300 rpm Inner Race Overrunning
O.D.
8.268 in
Series
BS
Width
4.528 in
Specifications
| A (Overall Length) | 4.528 in |
| B (Diameter) | 8.268 in |
| C (Inside Width) | 4.331 in |
| D (Bolt Circle Diameter) | 7.283 in |
| Drag Torque | 5.782 lb·ft |
| E (Inner Race O.D.) | 4.528 in |
| H-M (Size x Pitch No. of Tapped Holes, Qt.) | M12 x P1.75 (6) |
| Inner Race Max. Overrunning Speed | 300 rpm |
| S (Thread Depth) | 1.181 in |
| Torque | 4336.9 lb·ft |
| Weight (Approx.) | 59.840 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | D2450-14M-55 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6807ZZE |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.