We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki MIUS800-3H MIUS series indexing cam clutch with 3-1/2" (88.90 mm) bore. Designed for precise indexing applications requiring accurate positioning and high torque transmission. The MIUS series provides reliable overrunning and indexing performance in industrial machinery.
MODEL MIUS800-3H
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$11,063.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
3.500 in
Load Capacity
12981.1 ft-lb
Maximum Speed
20 rpm Inner Race Overrunning
O.D.
10 in
Series
MIUS
Width
6 in
Specifications
| A (Overall Width) | 6.000 in |
| B (Overall Diameter) | 10.000/9.998 in |
| Bore Keyseat | 7/8 x 7/16" |
| C (Outer Race Width) | 5.880 in |
| D (Pitch Circle Diameter) | 8.940 in |
| Drag Torque | 6.144 lb·ft |
| E (Filler Plug Location) | 2.940 in |
| F (Inner Race O.D.) | 5.512 in |
| H (No. of Tapped Holes) | 8 |
| M (Thread) | 1/2-20 |
| Max. Indexing | 300 cpm |
| Max. Overrunning Inner Race | 20 rpm |
| Oil Capacity | 34.00 oz L |
| Oil Filler Plug | M8 x P1.25 |
| S (Thread Depth) | 0.984 in |
| Torque Capacity | 12981.1 lb·ft |
| Weight | 102.513 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PBUS3-10-RH |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.