We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki BB20GDK is a BB series general use cam clutch. Designed for overrunning, indexing, and backstopping applications, this clutch provides reliable bidirectional torque transmission. The compact BB series suits light to moderate industrial drives.
MODEL BB20GDK
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$221.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
0.787 in
Load Capacity
45 ft-lb
Maximum Speed
3000 rpm Inner Race Overrunning/1600 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
1.85 in
Seal Material
Rubber
Series
BB-2GD
Temperature Rating
-30 to 100 deg C
Width
0.748 in
Specifications
| A (Overall Width) | 0.748 in |
| B (Overall Diameter) | 1.850 in |
| C (Bore Size) | 0.787 in |
| Construction | Rubber seals on both sides |
| D (Outer Race I.D.) | 1.667 in |
| Drag Torque | 0.041 lb·ft |
| Dynamic Bearing Loads | 1911 lbf |
| Max. Overrunning Inner Race | 3000 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 1600 rpm |
| S (Chamfer) | 0.039 in |
| Static Bearing Loads | 1102 lbf |
| Torque Capacity | 45 lb·ft |
| Weight | 0.300 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreSKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.