We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki BUS208 BUS series general use cam clutch for overrunning, indexing, and backstopping applications. Designed for moderate-torque industrial drives with a compact, bearing-supported housing. Weighs 2.1 lb.
MODEL BUS208
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$240.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
1.841 in
Load Capacity
405 ft-lb
Maximum Speed
1800 rpm Inner Race Overrunning/200 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
3.149 in
Series
BUS200
Type
General Purpose Shaft Mounted
Width
1-1/4 in
Specifications
| A (Overall Width) | 1.250 in |
| B (Overall Diameter) | 3.149/3.148 in |
| C (Shaft Diameter) | 1.841/1.840 in |
| Drag Torque | 0.148 lb·ft |
| Keyway | 3/8 x 3/8 x 1-1/4 in |
| Max. Indexing | 150 cpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 200 rpm |
| Max. Overrunning Shaft | 1800 rpm |
| Torque Capacity | 405.0 lb·ft |
| Use with Bearing Number | 6208 |
| Weight | 2.006 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | NUP 311 ECP |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 219 ECML/C3B20 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.