We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki MZ17-J MZ series backstop cam clutch with 5/8" (15.88 mm) bore. Designed for backstopping applications on inclined conveyors and other industrial drives. The MZ series provides reliable holdback torque to prevent reverse rotation.
MODEL MZ17-J
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$1,025.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
0.625 in
Load Capacity
158.6 ft-lb
Maximum Speed
2000 rpm Inner Race Overrunning/800 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
2.953 in
Series
MZ
Temperature Rating
-5 to 40 deg C
Width
2.598 in
Specifications
| A (Overall Width) | 2.598 in |
| B (Overall Diameter) | 2.953 in |
| Bore Keyway | 1/16 x 3/32" |
| C (Overall Race Width) | 2.520 in |
| D (Pitch Circle Diameter) | 2.520 in |
| Drag Torque | 0.148 lb·ft |
| E (Outer Race I.D.) | 2.047 in |
| F (Inner Race O.D.) | 1.102 in |
| G (Counter Bore Depth) | 0.248 in |
| H (Quantity) | 6 |
| M (Size x Pitch) | M5x0.8 |
| Max. Indexing | 150 cpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 800 rpm |
| Max. Overrunning Shaft | 2000 rpm |
| S (Thread Depth) | 0.394 in |
| Torque Capacity | 158.6 lb·ft |
| Weight | 3.960 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP1/54 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | FAG-6214-M-J20AA-C4 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRS133-40/1-L |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-AL-TF-132MB3-4-B-D-10 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.