We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
U.S. Tsubaki MZ20-20 MZ series backstop cam clutch with 20 mm bore. Designed for backstopping applications on inclined conveyors and elevators to prevent reverse rotation. Compact, high-torque design with precision-ground cams for reliable holdback performance.
MODEL MZ20-20
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$1,076.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
20.0
Load Capacity
238.2 ft-lb
Maximum Speed
1900 rpm Inner Race Overrunning/700 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
3.15 in
Series
MZ
Temperature Rating
-5 to 40 deg C
Width
2.638 in
Specifications
| A (Overall Width) | 2.638 in |
| B (Overall Diameter) | 3.150 in |
| Bore Keyway | 6 x 2 |
| C (Overall Race Width) | 2.559 in |
| D (Pitch Circle Diameter) | 2.677 in |
| Drag Torque | 0.214 lb·ft |
| E (Outer Race I.D.) | 2.165 in |
| F (Inner Race O.D.) | 1.181 in |
| G (Counter Bore Depth) | 0.299 in |
| H (Quantity) | 6 |
| M (Size x Pitch) | M6x1 |
| Max. Indexing | 150 cpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 700 rpm |
| Max. Overrunning Shaft | 1900 rpm |
| S (Thread Depth) | 0.472 in |
| Torque Capacity | 238.2 lb·ft |
| Weight | 4.400 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130049.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130514.10 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | EHSCE250 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.