We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki PBUS14-1J-RH is a PBUS series general-use cam clutch with a 1-5/8" (41.27 mm) bore and right-hand rotation. Designed for overrunning, indexing, and backstopping applications, this compact clutch provides reliable torque transmission and freewheeling capability in industrial drives.
MODEL PBUS14-1J-RH
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$1,866.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
1.625 in
Load Capacity
1556.3 ft-lb
Maximum Speed
700 rpm Inner Race Overrunning/300 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
5-1/2 in
Series
PBUS
Type
General Purpose Right Hand Rotation
Width
4-3/8 in
Specifications
| A (Overall Width) | 4.375 in |
| B (Overall Diameter) | 5.500 in |
| C (Hub Diameter) | 2.875/2.874 in |
| D (Outer Race O.D.) | 2.190 in |
| Drag Torque | 0.435 lb·ft |
| E (Clutch O.D.) | 2.992 in |
| F (Hub Length) | 1.750 in |
| G (Clutch Length) | 2.250 in |
| J (Groove Position) | 1.625 in |
| Keyseat | 7/16 x 7/32" |
| L (Outer Key Length) | 1.340 in |
| Lubrication Filler Plug | M6 x P1.0 |
| M (Groove I.D.) | 2.787 in |
| Max. Indexing | 150 cpm |
| Max. Overrunning Inner Race | 700 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 300 rpm |
| N (Set Screw Location) | 0.315 in |
| P (Groove Width) | 0.056 in |
| Rotation | Right hand rotation |
| Set Screw | 5/16-24 x 3/8 |
| Torque Capacity | 1556.3 lb·ft |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | ca0900x087kw |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.