We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
U.S. Tsubaki TFS30 TFS series general use cam clutch with a 1.181" (30.00 mm) bore. Designed for overrunning, backstopping, and indexing applications requiring compact, high-torque performance. Precision-ground cams ensure reliable engagement and long service life.
MODEL TFS30
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$580.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
1.181 in
Load Capacity
147.5 ft-lb
Maximum Speed
1600 rpm Inner Race Overrunning/800 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
2.835 in
Series
TFS
Type
General Purpose
Width
1.063 in
Specifications
| A (Overall Width) | 1.063 in |
| B (Overall Diameter) | 2.835 in |
| C (Outer Race I.D.) | 2.441 in |
| D (Inner Race I.D.) | 1.575 in |
| Drag Torque | 0.155 lb·ft |
| E (Chamfer) | 0.071 in |
| F (Chamfer) | 0.039 in |
| G (Slot Width) | 0.394 in |
| H (Slot Depth) | 0.098 in |
| Keyway | 8 x 2 |
| Max. Overrunning Inner Race | 1600 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 800 rpm |
| Torque Capacity | 147.5 lb·ft |
| Weight | 1.166 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | APM925AT-B |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6310ZNRSC3 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6316 ZZ |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | ZS-3664 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.