We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki TFS70 TFS series general use cam clutch with a 2.756" (70.00 mm) bore. Designed for overrunning, backstopping, and indexing applications requiring reliable torque transmission and compact installation.
MODEL TFS70
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$2,371.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
2.756 in
Load Capacity
1854.2 ft-lb
Maximum Speed
750 rpm Inner Race Overrunning/380 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
5.906 in
Series
TFS
Type
General Purpose
Width
2.008 in
Specifications
| A (Overall Width) | 2.008 in |
| B (Overall Diameter) | 5.906 in |
| C (Outer Race I.D.) | 4.921 in |
| D (Inner Race I.D.) | 3.583 in |
| Drag Torque | 0.671 lb·ft |
| E (Chamfer) | 0.102 in |
| F (Chamfer) | 0.059 in |
| G (Slot Width) | 0.787 in |
| H (Slot Depth) | 0.272 in |
| Keyway | 20 x 2 |
| Max. Overrunning Inner Race | 750 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 380 rpm |
| Torque Capacity | 1854.2 lb·ft |
| Weight | 9.658 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 51324 M P/6 |
| Brand | Mako Products |
| Model | NS6S6F6F |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.