We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
U.S. Tsubaki TSS20 TSS series general use cam clutch with a 0.787" (19.99 mm) bore. Designed for overrunning, indexing, and backstopping applications requiring compact, high-torque performance. Suitable for industrial machinery and power transmission systems.
MODEL TSS20
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$299.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
0.787 in
Load Capacity
30.2 ft-lb
Maximum Speed
2600 rpm Inner Race Overrunning/1300 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
1.85 in
Series
TSS
Type
General Purpose
Width
0.551 in
Specifications
| A (Overall Width) | 0.551 in |
| B (Overall Diameter) | 1.850 in |
| C (Outer Race I.D.) | 1.575 in |
| D (Inner Race I.D.) | 1.051 in |
| Drag Torque | 0.007 lb·ft |
| E (Offset) | 0.031 in |
| F (Chamfer) | 0.031 in |
| Keyway | 6 x 1 |
| Max. Overrunning Inner Race | 2600 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 1300 rpm |
| Torque Capacity | 30.2 lb·ft |
| Weight | 0.253 lb |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | SMC |
| Model | MKB32-30RZ-M9BWVSAPC |
| Brand | JW Winco |
| Model | 903-40-M12-57-NI |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.