We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki TSS45 TSS series general use cam clutch with a 1.772" (45.01 mm) bore. Designed for overrunning, indexing, and backstopping applications in industrial power transmission systems.
MODEL TSS45
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$680.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
1.772 in
Load Capacity
255.9 ft-lb
Maximum Speed
1300 rpm Inner Race Overrunning/650 rpm Outer Race Overrunning
O.D.
3.346 in
Series
TSS
Type
General Purpose
Width
0.748 in
Specifications
| A (Overall Width) | 0.748 in |
| B (Overall Diameter) | 3.346 in |
| C (Outer Race I.D.) | 2.972 in |
| D (Inner Race I.D.) | 2.244 in |
| Drag Torque | 0.155 lb·ft |
| E (Offset) | 0.047 in |
| F (Chamfer) | 0.039 in |
| Keyway | 14 x 2 |
| Max. Overrunning Inner Race | 1300 rpm |
| Max. Overrunning Outer Race | 650 rpm |
| Torque Capacity | 255.9 lb·ft |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Techtop |
| Model | GA3-CI-TF-256JM-2-BR-D-25 |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.