We never sell your data to third parties
U.S. Tsubaki MZEU80E3 is a torque arm accessory for the MZEU series backstop cam clutch. Designed for heavy-duty backstopping on inclined conveyors and bucket elevators, it features a 3.150" bore (80.01 mm). The E3 torque arm provides secure mounting and reliable holdback torque transmission.
MODEL MZEU80E3
Contact supplier for technical support on: 800 323 7790
$1,933.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 65 days
Returnable: See conditions
Bore
3.150 in
Suitable For Use With
MZEU Series 80 mm Bore Cam Clutch
Specifications
| A (Overall Width) | 5.669 in |
| Ac | 6.614 in |
| B (Overall Height) | 8.268 in |
| Drag Torque | 1.018 lb·ft |
| F | 4.134 in |
| Inner Race Keyway | 22 x 5 |
| L | 0.071 in |
| M1 | 1.378 in |
| Max. Overrunning Outer Race | 200 rpm |
| Max. Overrunning Shaft | 800 rpm |
| Q | 5.709 in |
| R | 7.283 in |
| S | 1.496 in |
| T | 1.181 in |
| Torque Capacity | 3813.2 lb·ft |
| U | 0.630 in |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0088 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | CA0200x062kw |
SKU: 2854354
Tsbsb05 shock relay
Had no idea of Miro supply and after exhaustive search on internet came up with Miro Supply as having the item I needed and the price was well below others that I had found for the same item. It arrived in a good timely manner and was as a new item that was described and worked fine and got my smoker back up and running again. Will look at this site for future items that I may need. Thank You and Saved Money Also
Read moreDisclaimer: The return policy information shown below is merely an excerpt from US Tsubaki's Terms and Conditions of Sale as stated at the back of all their quotes.
File: http://documents.mrosupply.com/file_uploads/US%20Tsubaki%20Terms%20and%20Conditions%20of%20Sale.txt
Returned Goods
No goods will be accepted for return without prior written authorization by Seller. Freight must be prepaid on all such returns, and each return is subject to inspection and acceptance by Seller to assure the goods are in a "resalable" condition. A minimum 10% handling and restocking charge will be applied to all authorized returns. Special or make-to-order goods are NOT returnable. Attachment chains returned are at the manufacturer's discretion.