MagPowr HEB2502KVF040 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
MODEL HEB2502KVF040
Contact supplier for technical support on: 1 844 629 2377
Click for 10% off
Prices are subject to change
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Pneumatic Brakes
Key Features
| High Torque Capacity | Offers a maximum output torque of up to 250 Nm, providing powerful braking capabilities for various industrial applications. |
|---|---|
Applications
|---|---|
Benefits
The McGill SB 22206 W33 SS DS is a 30 mm bore SPHERE-ROL single-row spherical roller bearing with straight bore, C0 normal internal clearance, annular lube groove with three lubrication holes, and Nylaplate seals on both sides. Built from 52100 bearing steel, it self-aligns under static and dynamic shaft misalignment. Used in heavy-duty industrial gearboxes, vibrating screens, and conveyor head shafts.