We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Morse MG500A-G 1-1/4FB CL M Series cam clutch with a 1.25-inch bore and 1175 ft-lbs rated torque capacity. This MG model, clutch size 500, features a 4.25-inch overall diameter and 3.5-inch inner race width.
MODEL 639905
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$2,619.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Additional Bearing Support Requirement
No
Backstopping Clutch
Yes
Bore (Max) (in)
1.25
Bore (Min) (in)
0.875
Bore Diameter
1-1/4 in
Clutch size code
500
Height
3.63
Indexing Clutch
Yes
Inner Race Width (in)
3.5
Length
4.25
Lubrication Type
Grease
Maximum Speed
2400 rpm Inner Race/750 rpm Outer Race
Mode of Operation
General duty all types
Model
MG
Nominal Overrunning Drag (ft-lb)
0.38
Outer Width (in)
3.375
Outside Diameter
4-1/4 in
Overall Diameter (in)
4.25
Overall Length
3-1/2 in
Overrunning Clutch
Yes
Rated Torque Capacity (ft.-lbs.)
1175
RPM Max. - Inner Race
2400
RPM Max. - Outer Race
750
Series
M Series
Torque Rating
1175 ft-lb
Type
Finished Bore
Width
4.25
Regal Beloit Morse MG500A-G 1-1/4FB CL
UPC: 662288501299 | UNSPSC: 26111913 | GTIN:
Clutches & Brakes > Mechanical Clutches & Brakes > Mechanical Clutches
Morse Mechanical CAM Clutch, Finished Bore, Series: M Series, 1-1/4 in Bore, 4-1/4 in OD, 3-1/2 in Overall Length, 1175 ft-lb Torque, 2400 rpm Inner Race/750 rpm Outer Race Maximum
Features:
- Self-contained clutch designed for high-speed applications
- Cam cage assembly engineered for optimum performance and increased capacity
- Positive contact lip or felt seals provided for grease lubrication
- Tapped holes are machined on ends of outer race for mounting auxiliary components
- General duty lip seal clutch
Packaging:
| Length | 4.25 in |
|---|---|
| Width | 4.25 in |
| Height | 3.63 in |
1 Year
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40MPV-E300 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8240053.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600204.00 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0034XDSC41A-P |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130572.10 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 5IK120RGU-S3FT/5GU60KB |