We never sell your data to third parties
Linn Gear OC450-2X.750 Drive Saver Overload Clutch with 3/4" bore and 450 body size. Protects machinery from overload damage by disengaging the drive when torque exceeds the set point. Steel construction for durability in industrial applications.
MODEL OC450-2X.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$185.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Outside Diameter
2-1/4 in
Overall Length
2 in
Torque Rating
3400 in-lb
Type
Drive Saver
Linn Gear Co Linn OC450-2X.750
UPC: | UNSPSC: 26111900 | GTIN:
Clutches & Brakes > Torque Limiters & Overload Protectors > Overload Clutches
Linn Overload Protection Clutch, Drive Saver, 3/4 in Bore Dia, 2-1/4 in Outside Dia, 2 in Overall Length, 3400 in-lb
Features:
- Simple, economical and adjustable over-load protection for shaft sizes from 1/4 to 3-1/2 in
Specs:
| Torque Rating | 3400 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2-1/4 in |
| Overall Length | 2 in |
| Type | Drive Saver |
Packaging:
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0304XSSB42A-P |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0058SDSR41A-P |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more