B17011.51
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dormer B17011.51 0130407 Machine Centesimal Reamer B DIN 212 6FL 11.51 mm
MODEL B17011.51
Typically Ships in: 1 day
Basic Standard
DIN 212
Connection diameter - millimeter (DCON MS)
Connection diameter tolerance machine side (TCDCONMS)
h9
EDP number
130407
Flute count (NOF)
6
Material
HSS-E
Material application
K - Cast iron, N - Non-ferrous metals, P - Steel and cast steel
MID number
Ordering code ANSI
B17011.51
Centesimal reamer with left hand slow spiral flutes and a cylindrical shank, diameter 11.51mm with an overall length of 142mm, a flute length of 41mm and 96mm reach with neck relief, according to DIN 212 standard with a diameter tolerance of 0/+0.005mm to produce holes within diameter-tolerance 11.5H7 or 11.5JS9, cobalt based HSS-E with bright finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel, grey and malleable cast-iron, wrought and cast aluminium and copper or copper alloys.