We never sell your data to third parties
Toshiba 0504SDSR41A-P EQP Global SD 50 HP 1800 RPM 326T frame TEFC severe duty motor. This three-phase 60 Hz motor operates at 230/460V and features a totally enclosed fan cooled enclosure. Designed for demanding industrial applications requiring IEEE 841 severe duty construction.
MODEL 0504SDSR41A-P
$3,622.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable:No
Amperage
120/60
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Height
19 in
HP
50
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
31.3 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
2-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
148 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0504SDSR41A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 50 hp, 230/460 VAC, 120/60 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 326T Frame, 2-1/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 148 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 31.3 in L x 19 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in |
| Torque Rating | 148 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 120/60 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 31.3 in L x 19 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503L0042 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NN3020HSKD1X7C0NAP4 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRL8260187.00 |