We never sell your data to third parties
Toshiba B3004FLF4OMHL EQP Global SD severe duty motor, 300 HP, 1800 RPM, 575V three-phase, N449T frame, Totally Enclosed Fan Cooled. This NEMA Premium efficiency motor features cast iron construction, Class H insulation, and a 1.25 service factor for demanding industrial applications in chemical, mining, and oil and gas environments.
MODEL B3004FLF4OMHL
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
Returnable: See conditions
Amperage
264
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball/Roller
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
N449T
Height
28 in
HP
300
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
58.2 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
3-3/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
885 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba B3004FLF4OMHL
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 300 hp, 575 VAC, 264 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, N449T Frame, 3-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball/Roller Bearing, 885 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 58.2 in L x 28 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-3/8 in |
| Torque Rating | 885 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 300 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | N449T |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 264 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 58.2 in L x 28 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.7A55X60 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-S14M-4326 C-X |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | NPV0152C |
| Brand | Bando |
| Model | 600-S14M-4508 C-X |