We never sell your data to third parties
Toshiba 0202SDSR47A-P EQP Global SD C-Face footed severe duty motor rated 20 HP at 3600 RPM, 230/460V three-phase, 60 Hz. Housed in a NEMA 256TC frame with a Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Designed for inverter duty applications requiring reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 0202SDSR47A-P
$1,856.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
48/24
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Height
12.9 in
HP
20
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
25.6 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Dual/C-Face Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1-5/8 in
Shaft Length
4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
29.8 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Width
12.7 in
Toshiba Toshiba 0202SDSR47A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: SD Series, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 20 hp, 230/460 VAC, 48/24 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 256TC Frame, 1-5/8 in Dia x 4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 29.8 ft-lb Torque, Dual/C-Face Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 25.6 in L x 12.7 in W x 12.9 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Oversized 300 series bearings
- No load commercial testing on all motors
- 2-pole
- T-shaft end
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia x 4 in L |
| Torque Rating | 29.8 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 256TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Dual/C-Face Footed |
| Amperage Rating | 48/24 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 25.6 in L x 12.7 in W x 12.9 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA/NEC Certified | ee CC027B | IEEE 112 | NEMA Premium® MG1 Part 31 | UR Listed
Warranty:
3 Years