We never sell your data to third parties
Toshiba 0036SDSC44A-P EQP Global SD C-Face footless severe duty motor rated 3 HP at 1200 RPM, 575V three-phase, 60 Hz. This totally enclosed fan cooled (TEFC) motor features a 213TC frame and is designed for inverter duty applications requiring reliable performance in harsh environments.
MODEL 0036SDSC44A-P
$928.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
3.5
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
HP
3
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
19.4 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-3/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
13.5 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 0036SDSC44A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 3 hp, 575 VAC, 3.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 213TC Frame, 1-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 13.5 ft-lb Torque, C-Face Footless Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 19.4 in L Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-3/8 in |
| Torque Rating | 13.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 213TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footless |
| Amperage Rating | 3.5 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 19.4 in L |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
Warranty:
3 Years
| Brand | Toshiba |
| Model | 1254FTCC21A-P |
| Brand | Toshiba |
| Model | B3504FLF4BMH01 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0206XDSB44A-P |