0104XSSC41A-P
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Toshiba 0104XSSC41A-P EQP Global 840 inverter duty motor delivers 10 HP at 1800 RPM from a 575V three-phase supply. This 215T frame TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor is rated for inverter duty with Class H insulation and 1000:1 constant-torque turndown. Suitable for PWM drives and NEMA MG-1 Part 31 compliant.
MODEL 0104XSSC41A-P
BRAND
GET A QUOTE
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
10.4
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Height
13.2 in
HP
10
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
19.4 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
Series
840
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-3/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
29.8 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
Voltage
575
See all of our 10 HP 215T Motors
Toshiba Toshiba 0104XSSC41A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global® AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: 840, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 10 hp, 575 VAC, 10.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 215T Frame, 1-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 29.8 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 19.4 in L x 13.2 in H Dimensions
Features:
  • Design B torques
  • IP55/IP56 protection
  • Cast iron frame, brackets, conduit box and fan cover
  • Breather drains, plugs or t-drains
  • Oversized 300 series bearing on all frames
  • No-load commercial testing on all motors
Specs:
  • Variable Torque Speed Range: 60:1
  • Constant Torque Speed Range: 20:1
  • Service Factor: 1.15
  • Application Type: General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
  • Insulation Class: Class F
  • Shaft Size: 1-3/8 in
  • Torque Rating: 29.8 ft-lb
  • Phase: 3 ph
  • Horsepower: 10 hp
  • Rotation: CW/CCW
  • Frame: 215T
  • Bearing Type: Ball
  • Temperature Rating: 40 deg C
  • Enclosure Type: Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC)
  • Speed: 1800 rpm
  • Frequency Rating: 60 Hz
  • Mounting Type: Footed
  • Amperage Rating: 10.4 A
  • Voltage Rating: 575 VAC
  • Dimensions: 19.4 in L x 13.2 in H