We never sell your data to third parties
Toshiba 0502XSSB42B-P EQP Global 840 C-Face footed inverter duty motor rated 50 HP at 3600 RPM. This three-phase 60 Hz TEFC motor operates at 460V and features a 326TSC frame. Designed for variable frequency drive applications, it provides reliable inverter duty performance in a compact C-face footed mounting configuration.
MODEL 0502XSSB42B-P
$4,695.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
58
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
326TSC
Height
19 in
HP
50
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
29.8 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Series
840
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-7/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
74.2 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 0502XSSB42B-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: 840, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 50 hp, 460 VAC, 58 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 326TSC Frame, 1-7/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 74.2 ft-lb Torque, C-Face Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 29.8 in L x 19 in H Dimensions
Features:
- Design B torques
- IP55/IP56 protection
- Cast iron frame, brackets, conduit box and fan cover
- Breather drains, plugs or t-drains
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in |
| Torque Rating | 74.2 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326TSC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Amperage Rating | 58 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 29.8 in L x 19 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | 840 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VH5004 |
| Brand | SIEGMA |
| Model | KM050B-20.21-XX-HB1.00-56C |
| Brand | Bestorq |
| Model | 13/3V1400 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1400-14M-20T |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | L45449/10 |