We never sell your data to third parties
Toshiba 0604XDSC41A-P EQP Global 841 inverter duty motor, 60 HP, 1800 RPM, 575V three-phase, 364T NEMA frame, Totally Enclosed Fan Cooled. Class H insulation, 1000:1 constant-torque turndown, NEMA MG-1 Part 31 compliant for PWM drive applications.
MODEL 0604XDSC41A-P
$6,606.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
55
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
364T
Height
21.2 in
HP
60
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
33 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
841
Service Factor
1.15
Shaft Size
2-3/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
178 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 0604XDSC41A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: 841, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 60 hp, 575 VAC, 55 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 364T Frame, 2-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 178 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 33 in L x 21.2 in H Dimensions
Features:
- Design B torques
- IP56 protection
- Cast iron frame, brackets, conduit box and fan cover
- Breather drains, plugs or t-drains
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in |
| Torque Rating | 178 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 364T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 55 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 33 in L x 21.2 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | 841 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
5 Years
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1008X1.000 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0793.113508025 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 4040X1.500 |