We never sell your data to third parties
Toshiba 3/46XDSC44A-P EQP Global 841 C-Face footless inverter duty motor rated 0.75 HP at 1200 RPM. This totally enclosed fan cooled three-phase 60 Hz motor operates at 575V and features a 143TC frame. Designed for variable frequency drive applications with Class H insulation and 1000:1 constant torque turndown.
MODEL 3/46XDSC44A-P
$771.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
1.1
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
HP
0.75
Hz
50/60
Insulation Class
Class F
Length
13.2 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Series
841
Service Factor
1.15
Shaft Size
7/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
3.37 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 3/46XDSC44A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: 841, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 0.75 hp, 575 VAC, 1.1 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 143TC Frame, 7/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 3.37 ft-lb Torque, C-Face Footless Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 13.2 in L Dimensions
Features:
- Design B torques
- IP56 protection
- Cast iron frame, brackets, conduit box and fan cover
- Breather drains, plugs or t-drains
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 7/8 in |
| Torque Rating | 3.37 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 143TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footless |
| Amperage Rating | 1.1 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 13.2 in L |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Series | 841 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
5 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0977.3212 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 3535X3.375 |