We never sell your data to third parties
Toshiba B1252VLG3USH EQPIII 125 HP 3600 RPM 404TS frame Open Drip Proof three-phase motor. NEMA Premium Efficiency, 230/460V, 60 Hz. Suitable for indoor and protected applications requiring reliable general-purpose performance.
MODEL B1252VLG3USH
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
284/142
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
ODP
Frame
404TS
Height
20.24 in
HP
125
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
30.1 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2-1/8 in
Shaft Length
4-1/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
184 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Voltage
230/460
Width
20.24 in
Toshiba Toshiba B1252VLG3USH
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 125 hp, 230/460 VAC, 284/142 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 404TS Frame, 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 184 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 30.1 in L x 20.24 in W x 20.24 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Open ball bearing with plugs
- TS-shaft end
- 2-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L |
| Torque Rating | 184 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 404TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 284/142 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 30.1 in L x 20.24 in W x 20.24 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | IEEE 112 | NEC Certified | NEMA Premium® MG1 Part 31
3 Years
| Brand | Toshiba |
| Model | 1/24FNSR32H-P |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0647.9541303X30 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K1216.3308040 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1210X.812 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 8065X6.937 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2100-14M-120T |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.71215X60 |