We never sell your data to third parties
Toshiba B1504VLF4USH EQPIII 150 HP 1800 RPM 444T frame Open Drip Proof three-phase motor. NEMA Premium Efficiency, 230/460V, 60 Hz. Suitable for indoor and protected outdoor applications requiring reliable general-purpose performance.
MODEL B1504VLF4USH
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
167
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball/Roller
Enclosure
ODP
Frame
444T
Height
22.5 in
HP
150
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
37.8 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3-3/8 in
Shaft Length
8-1/2 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
441 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Voltage
230/460
Width
22 in
Toshiba Toshiba B1504VLF4USH
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 150 hp, 460 VAC, 167 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 444T Frame, 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball/Roller Bearing, 441 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 37.8 in L x 22 in W x 22.5 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- 4-pole
- T-shaft end
- Squirrel cage motors
- Roller bearing on P.E. with plugs
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L |
| Torque Rating | 441 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 150 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 444T |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 167 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 37.8 in L x 22 in W x 22.5 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | IEEE 112 | NEC Certified | NEMA Premium® MG1 Part 31
3 Years
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | VH1504FP |
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BS100-180CZ-A93 |
| Brand | SMC |
| Model | NCRA1BS63-90CZ-DIX00103 |