We never sell your data to third parties
Toshiba B2506VLF4OMH EQPIII 250 HP 1200 RPM 575V 505UZ Frame ODP NEMA Premium Efficiency Three-Phase Motor. This open drip proof motor is designed for indoor or protected applications where airflow is adequate. The 505UZ frame provides a robust NEMA large frame extension for high-horsepower industrial use. NEMA Premium efficiency reduces energy costs and meets EISA compliance standards.
MODEL B2506VLF4OMH
Returnable: See conditions
Amperage
230
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball/Roller
Enclosure
ODP
Frame
505UZ
Height
25.6 in
HP
250
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
46.4 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.875 in
Shaft Length
11.62 in
Special Features
Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
1109 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Voltage
575
Width
24.9 in
Toshiba Toshiba B2506VLF4OMH
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 250 hp, 575 VAC, 230 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 505UZ Frame, 3.875 in Dia x 11.62 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball/Roller Bearing, 1109 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 46.4 in L x 24.9 in W x 25.6 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Roller bearing on P.E. with plugs
- UZ-shaft end
- 6-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3.875 in Dia x 11.62 in L |
| Torque Rating | 1109 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 250 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 505UZ |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 230 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 46.4 in L x 24.9 in W x 25.6 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | IEEE 112 | NEC Certified | NEMA Premium® MG1 Part 31
3 Years
| Brand | Toshiba |
| Model | 0506XDSB42A-P |