We never sell your data to third parties
Toshiba B4502VLG3BMH EQPIII 450 HP 3600 RPM 507USS Frame ODP NEMA Premium Efficiency Three-Phase Motor 460V. This open drip proof motor is designed for indoor or protected applications where airflow is sufficient for cooling. The 507USS frame provides a robust mounting base for high-power industrial equipment. NEMA Premium Efficiency reduces energy consumption and operating costs.
MODEL B4502VLG3BMH
Returnable: See conditions
Amperage
476
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
ODP
Frame
507USS
Height
25.6 in
HP
450
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
43.6 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2-3/8 in
Shaft Length
4-3/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
662 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Voltage
460
Width
24.9 in
Toshiba Toshiba B4502VLG3BMH
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 450 hp, 460 VAC, 476 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 507USS Frame, 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 662 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 43.6 in L x 24.9 in W x 25.6 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- 2-pole
- USS-shaft end
- Squirrel cage motors
- Open ball bearing with plugs
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L |
| Torque Rating | 662 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 450 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 507USS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 476 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 43.6 in L x 24.9 in W x 25.6 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | IEEE 112 | NEC Certified | NEMA Premium® MG1 Part 31
3 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0793.208212025 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 4040X3.375 |
| Brand | Champion |
| Model | 06485 |