We never sell your data to third parties
Toshiba 0102DPSA31A-P is a 10 HP 3600 RPM 213T frame Open Drip Proof (ODP) three-phase general purpose motor. It operates at 230/460V and 60 Hz with Premium Efficiency. The ODP enclosure is suitable for indoor and protected applications where airflow is available.
MODEL 0102DPSA31A-P
$958.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
24.8/12.4
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
4:01
Enclosure
ODP
Frame
213T
Height
17.47 in
HP
10
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
15.93 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375 in
Shaft Length
3.38 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
15 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKK
Variable Torque Speed Range
1000:01:00
Voltage
230/460
Width
10.55 in
Toshiba Toshiba 0102DPSA31A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type IKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 10 hp, 230/460 VAC, 24.8/12.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, ODPFG Enclosure, 213T Frame, 1.375 in Dia x 3.38 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 15 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 4:1 Constant Torque Speed, 1000:1 Variable Torque Speed, 15.93 in L x 10.55 in W x 17.47 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- 2-pole
- T-shaft end
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 4:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.375 in Dia x 3.38 in L |
| Torque Rating | 15 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 213T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPFG |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 24.8/12.4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.93 in L x 10.55 in W x 17.47 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
18 Months
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130198.00 |