We never sell your data to third parties
Toshiba 0504DPSA31A-P ODP NEMA Premium Efficiency three-phase motor, 50 HP, 1800 RPM, 326T frame, 230/460V. Open Drip Proof enclosure for indoor or protected applications. 1.15 service factor, continuous duty, 60 Hz.
MODEL 0504DPSA31A-P
$3,071.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
118/59
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
4:01
Enclosure
ODP
Frame
326T
Height
16.46 in
HP
50
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
27.76 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2-1/8 in
Shaft Length
5-1/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
147.5 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKK
Variable Torque Speed Range
1000:01:00
Voltage
230/460
Width
16.69 in
Toshiba Toshiba 0504DPSA31A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 50 hp, 230/460 VAC, 118/59 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, ODPG Enclosure, 326T Frame, 2-1/8 in Dia x 5-1/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 147.5 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 4:1 Constant Torque Speed, 1000:1 Variable Torque Speed, 27.76 in L x 16.69 in W x 16.46 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- 4-pole
- T-shaft end
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 4:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 5-1/4 in L |
| Torque Rating | 147.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPG |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 118/59 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 27.76 in L x 16.69 in W x 16.46 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
18 Months
| Brand | Superlok |
| Model | SINV4A-F6N |