We never sell your data to third parties
Toshiba 0602DPSA31B-P ODP Premium Efficiency three-phase motor, 60 HP, 3600 RPM, 230/460V, 326TS frame. Open Drip Proof enclosure for indoor or protected applications. NEMA Premium efficiency for reduced energy costs. Continuous duty, 1.15 service factor, Class F insulation.
MODEL 0602DPSA31B-P
$4,271.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
136/68
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
4:01
Enclosure
ODP
Frame
326TS
Height
16.46 in
HP
60
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
26.26 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1-7/8 in
Shaft Length
3-3/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
89.1 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKK
Variable Torque Speed Range
1000:01:00
Voltage
230/460
Width
16.69 in
Toshiba Toshiba 0602DPSA31B-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 60 hp, 230/460 VAC, 136/68 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, ODPG Enclosure, 326TS Frame, 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 89.1 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 4:1 Constant Torque Speed, 1000:1 Variable Torque Speed, 26.26 in L x 16.69 in W x 16.46 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- 2-pole
- TS-shaft end
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 4:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L |
| Torque Rating | 89.1 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPG |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 136/68 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 26.26 in L x 16.69 in W x 16.46 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
18 Months
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N015V5 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA6M.25V5 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EF081012 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 615L15 |