We never sell your data to third parties
Toshiba 0604DPSA31A-P ODP Premium Efficiency three-phase motor, 60 HP, 1800 RPM, 230/460V, 364T frame. Open Drip Proof enclosure for indoor or protected applications. NEMA Premium efficiency for reduced energy costs. Continuous duty, 1.15 service factor, Class F insulation.
MODEL 0604DPSA31A-P
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
144/72
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
ODP
Frame
364T
Height
18.15 in
HP
60
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
29.13 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375 in
Shaft Length
5.88 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
177 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKK
Voltage
230/460
Width
18.31 in
Toshiba Toshiba 0604DPSA31A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 60 hp, 230/460 VAC, 144/72 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, ODPG Enclosure, 364T Frame, 2.375 in Dia x 5.88 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 177 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 29.13 in L x 18.31 in W x 18.15 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- 4-pole
- T-shaft end
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.375 in Dia x 5.88 in L |
| Torque Rating | 177 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 364T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPG |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 144/72 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 29.13 in L x 18.31 in W x 18.15 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
18 Months