We never sell your data to third parties
Toshiba Y756DPSC31A-P is a 7.5 HP 1200 RPM 254T frame ODP (Open Drip Proof) three-phase motor with premium efficiency. This 575V general purpose motor is suitable for indoor and protected outdoor applications where drip-proof protection is sufficient.
MODEL Y756DPSC31A-P
$1,331.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
8.2
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
4:01
Enclosure
ODP
Frame
254T
Height
12.3 in
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
20.67 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1-5/8 in
Shaft Length
4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
33.4 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKK
Variable Torque Speed Range
1000:01:00
Voltage
575
Width
12.8 in
Toshiba Toshiba Y756DPSC31A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type IKK, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 7.5 hp, 575 VAC, 8.2 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, 1 Speed, ODPFG Enclosure, 254T Frame, 1-5/8 in Dia x 4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 33.4 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 4:1 Constant Torque Speed, 1000:1 Variable Torque Speed, 20.67 in L x 12.8 in W x 12.3 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- IP22 protection
- Polyurea base grease
- Premium efficiency
- T-shaft end
- 6-pole
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 4:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-5/8 in Dia x 4 in L |
| Torque Rating | 33.4 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 254T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | ODPFG |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 8.2 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 20.67 in L x 12.8 in W x 12.3 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKK |
Packaging:
Certifications/Standards:
ee CC027B/CC020A | NEC Certified
18 Months
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | MGUS800-4G |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0756DPPD11A-P |
| Brand | Toshiba |
| Model | B0404FLF3BSHD01 |