We never sell your data to third parties
Toshiba 3504XPEB41A EPFC Explosion Proof Fan Cooled motor, 350 HP, 1800 RPM, 460V three-phase, N449T frame. Premium efficiency, UL listed for Class I Division 1 hazardous locations. Suitable for oil and gas, chemical, and industrial environments requiring explosion-proof protection.
MODEL 3504XPEB41A
$40,653.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
388
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEXP
Frame
N449T
Height
28 in
HP
350
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
60.3 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
XP Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
3-3/8 in
Special Features
Explosion Proof AC Motors
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
1030 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 3504XPEB41A
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: XP Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, Explosion Proof AC Motors Special Features, 350 hp, 460 VAC, 388 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, N449T Frame, 3-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 1030 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 60.3 in L x 28 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- Cast iron frame and brackets
- Non-sparking brass shaft slingers
- IP56 protection
- Normally-closed thermostats
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-3/8 in |
| Torque Rating | 1030 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 350 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | N449T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 388 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 60.3 in L x 28 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | XP Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UL Listed
3 Years
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP7/56C |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP0606 |