We never sell your data to third parties
Toshiba B0606YLF3OSH EPFC explosion proof motor rated 60 HP at 1200 RPM, 575V three-phase, 60 Hz. Housed in a NEMA 404T frame with a totally enclosed fan-cooled explosion proof enclosure. UL listed for Class I Division 1 hazardous locations. Premium efficiency design for reliable operation in demanding environments.
MODEL B0606YLF3OSH
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
59
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEXP
Frame
404T
Height
20.1 in
HP
60
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
42.2 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2-7/8 in
Shaft Length
7-1/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
267 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Width
19.9 in
Toshiba Toshiba B0606YLF3OSH
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors Special Features, 60 hp, 575 VAC, 59 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 404T Frame, 2-7/8 in Dia x 7-1/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 267 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 42.2 in L x 19.9 in W x 20.1 in H Dimensions
Features:
- NEMA design B
- Non-sparking brass shaft slingers
- IP56 protection
- Normally closed thermostats
- 6-pole
- T-shaft end
- Squirrel cage motors
- Open ball bearing with plugs
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Explosion Proof AC Motors, Severe Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-7/8 in Dia x 7-1/4 in L |
| Torque Rating | 267 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 404T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 59 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 42.2 in L x 19.9 in W x 20.1 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA/NEC Certified | ee CC027B | IEEE 112 | NEMA Premium® MG1 Part 31 | UL Listed
3 Years
| Brand | Toshiba |
| Model | Y154DPSA31A-P |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PA6N1.5-3 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0155.70817X40 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EP0254C |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0255.63127X60 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0154.4A25X20 |