We never sell your data to third parties
Toshiba 0156FTVB3PW-A vertical P-base motor rated 15 HP at 1200 RPM, 460V three-phase 60 Hz. Premium efficiency design with normal and medium thrust capability. 280HP10 frame. Suitable for vertical turbine pump applications requiring a solid shaft P-base mounting.
MODEL 0156FTVB3PW-A
$8,811.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
18.6
Application Type
Draft Booster Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
280HP10
Height
39.3 in
HP
15
Hz
60
Insulation Class
Class F
Material
Cast Iron
Mounting Type
Vertical 10 P-Base/Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
67 ft-lb
Type
Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 0156FTVB3PW-A
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH, Application Type: Draft Booster Motors, 15 hp, 460 VAC, 18.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1200 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 280HP10 Frame, 1-1/8 in Shaft, CW/CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 67 ft-lb, Footless/P-Base Vertical 10 Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 39.3 in H
Features:
- IP55 protection
- NEMA design B
- All cast iron construction
- Positive displacement grease lubrication system
- Labyrinth seal on top bracket
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Draft Booster Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in |
| Torque Rating | 67 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 280HP10 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footless/P-Base Vertical 10 |
| Amperage Rating | 18.6 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 39.3 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027 | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | STIEBER |
| Model | D2(AL30) |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | CPS-C101C-PA6-02MD |
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | CPS-RH302-PA6-06FP |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D1760-8M-14 |