We never sell your data to third parties
Toshiba 0206FTVB3PX-A vertical P-base motor rated 20 HP at 1200 RPM, 460V three-phase, 60 Hz. This premium efficiency motor features a 280LP10 frame with normal and medium thrust ratings. The totally enclosed fan cooled enclosure is designed for vertical turbine pump applications requiring a solid shaft P-base mounting.
MODEL 0206FTVB3PX-A
$10,480.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
25
Application Type
Draft Booster Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
280LP10
Height
41 in
HP
20
Hz
60
Insulation Class
Class F
Material
Cast Iron
Mounting Type
Vertical 10 P-Base/Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Size
2-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
89.8 ft-lb
Type
Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 0206FTVB3PX-A
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH, Application Type: Draft Booster Motors, 20 hp, 460 VAC, 25 A, 60 Hz, 3 ph, 1200 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 280LP10 Frame, 2-1/8 in Shaft, CW/CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 89.8 ft-lb, Footless/P-Base Vertical 10 Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 41 in H
Features:
- IP55 protection
- NEMA design B
- All cast iron construction
- Positive displacement grease lubrication system
- Labyrinth seal on top bracket
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Draft Booster Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in |
| Torque Rating | 89.8 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 280LP10 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footless/P-Base Vertical 10 |
| Amperage Rating | 25 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 41 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027 | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM015019020 |