We never sell your data to third parties
Toshiba 0252FTVB3PX-A vertical P-base motor rated 25 HP at 3600 RPM, 460V three-phase 60 Hz. Premium efficiency design with normal and medium thrust ratings. 280LP10 frame. Totally enclosed fan cooled enclosure suitable for vertical turbine pump applications.
MODEL 0252FTVB3PX-A
$10,785.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
28
Application Type
Draft Booster Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
280LP10
Height
41 in
HP
25
Hz
60
Insulation Class
Class F
Material
Cast Iron
Mounting Type
Vertical 10 P-Base/Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Size
2-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
37.3 ft-lb
Type
Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba 0252FTVB3PX-A
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH, Draft Booster Motors Application, 25 hp, 460 VAC, 28 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 280LP10 Frame, 2-1/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 37.3 ft-lb Torque, Footless/P-Base Vertical 10 Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 41 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- NEMA design B
- All cast iron construction
- Positive displacement grease lubrication system
- Labyrinth seal on top bracket
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Draft Booster Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in |
| Torque Rating | 37.3 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 25 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 280LP10 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footless/P-Base Vertical 10 |
| Amperage Rating | 28 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 41 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Medium Thrust Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027 | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N020V4D |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | HTA922ADB/G016P4L |
| Brand | NAE |
| Model | V1-30D4-W28616B |